DOLAR 32,6218 0.07%
EURO 35,4478 -0.15%
ALTIN 2.435,260,28
BITCOIN 22418482.16717%
İstanbul
17°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

50 Yaş Altı Kanser Hadiseleri Artıyor

50 Yaş Altı Kanser Hadiseleri Artıyor

ABONE OL
Nisan 1, 2024 11:58
50 Yaş Altı Kanser Hadiseleri Artıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kanser, dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen vefatlar ortasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alıyor.

Kanserin bu kadar yaygınlaşmasının sebepleri ortasında artan gerilim, tütün ve alkol tüketimi, yanlış beslenme, işlenmiş besinler, endüstrileşmenin getirdiği hava kirliliği bulunuyor. Bilhassa 50 yaş altı kanser hadiselerinin son 30 yılda daha da arttığı biliniyor.

Bu nedenle Z nesli olarak da bilinen kitle için kanserle uğraş büyük değer taşıyor. Kanserle gayretin yolu ise şuurlu beslenme ve tarama programlarından geçiyor. Medicana Sıhhat Kümesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Muzaffer Sarıyar ve Doç. Dr. Ozan Akıncı, 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası’nda kanseri tedbire konusunda kıymetli bilgiler verdi.

Dünya Sıhhat Örgütüne (DSÖ) bağlı memleketler arası Kanser Araştırma Ajansının (IARC) bu yıl yayımladığı rapora nazaran, 2022’de 20 milyon yeni kanser olayı görülmüşken, sistemsiz beslenme, tütün eserleri kullanımı, hareketsizlik, gerilimle birlikte bu sayıların artacağı varsayım ediliyor. Dünya genelinde 2050’de 35 milyondan fazla yeni kanser hadisesinin olacağı öngörülürken, 2022’deki varsayımı 20 milyon hadiseye oranla yüzde 77’lik artış yaşanması bekleniyor. Halbuki yanlışsız beslenmek, faal kalmak ve sigara içmemek üzere sağlıklı seçimler yaparak kanser riskini azaltmak mümkün oluyor. Bunun yanında belli kanserlerin erken tespit edilmesinde önerilen pek çok tarama teknikleri bulunuyor.

Teknoloji bağımlılığı da kanser gelişmesinde rol oynuyor

Medicana International İstanbul Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Muzaffer Sarıyar, kanserle gayrette hakikat ve şuurlu beslenmenin, idmanın, gerilimden uzak durmanın, tütün eserlerinin kullanımının sonlandırılmasının değer taşıdığına dikkat çekerek, “Günümüz dünyasında hayat müddeti uzamıştır. Artık 65-70 yaş ortası bireyler orta yaş kümesinde yer almaktadır. Ömür müddetleri uzadığı, günümüz tarama usullerinin de gelişmesiyle birlikte kanser görülme oranları artmaktadır. Fakat kanser görülme sıklığı yalnızca orta ve ileri yaş bireylerde değil gençler ortasında da yaygınlaşmaktadır. Kanserde istikrarsız ve sıhhatsiz beslenme, tütün eserleri kullanımı, hareketsizlik, obezite, doğal eserler tüketmeme, hava kirliliği, teknoloji bağımlılığı, çağdaş yaşama bağlı gerilim artışı da rol oynamaktadır” dedi. 

Korunmak için Akdeniz diyeti

Kanser riskini azaltmada bilhassa beslenmenin değer taşıdığını söyleyen Prof. Dr. Muzaffer Sarıyar, “Vücuttaki tüm hücrelerin, buna kanser hücreleri de dahil temel güç kaynağı şekerdir. Yani hücrelerin temel işlevlerini sürdürebilmesi için şeker mecburidir. Her bedende kanser hücresi bulunmaktadır. Fakat kanserli hücreler süratli büyüyüp çoğaldıkları için olağan hücrelerden daha fazla şeker kullanırlar. Ayrıyeten çok şeker tüketiminin neden olduğu yağlanma ve obezite, kanseri de tetiklemektedir. Bu nedenle beslenmede şeker istikrarlı ölçüde tüketilmeli, şeker gereksinimi porsiyon denetimli bir formda meyve ve sebzelerden karşılanmalıdır. Bunun yanında doğal beslenme kıymet taşımaktadır. Akdeniz diyeti beden için en uygun beslenme cinsidir. Trans yağlar yerine zeytinyağı tüketilmelidir. Sebzeler haşlama, fırın, buhar üzere sağlıklı sistemlerle pişirilmelidir. Haftada en az 2-3 sefer balık tüketilmeli ve kızartma yapılmamalıdır. Kırmızı et yenecekse mangal ve kızartma tipinde sistemler tercih edilmemelidir. Konserve yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Zerzevat ve meyveler de mevsiminde tüketilmelidir” biçiminde konuştu.

Tedaviler kesinlikle kurulla belirlenmeli

Kanserde birçok tedavi usulünün bulunduğunu söz eden Prof. Dr. Sarıyar, “Cerrahi, medikal onkoloji ve radyasyon onkolojisi alanındaki gelişmelerle tedaviler yürütülmektedir. Kanser tedavisi çoklukla kanser hücrelerini öldürmek için uygulanan radyoterapi, kemoterapi, ilaçlar, cerrahi metotlar, hormon tedavisi, immunoterapi ve ömür şeklinde yapılacak birtakım değişiklikleri içermektedir. Tedaviler tam teşekküllü merkezlerde, kurulan kurullarla planlanmalıdır. Son yıllarda girişimsel radyoloji usulleri de tedavilerde kullanılmaktadır” diye görüş verdi.

Tedavide sıcak kemoterapi de kullanılıyor

Prof. Dr. Muzaffer Sarıyar, yakın bir geleceğe kadar karın içine yayılmış kanserlerin tedavi edilemeyeceği görüşünün mevcut olduğunu anımsatarak, lakin sitoredüktif cerrrahi ve ısıtılmış karın içi kemoterapi metotlarının ilerlemiş karın içi kanserlerde arternatif cerrahi tedavi sistemi olarak yerini aldığını bildirdi.

Türkiye’de sayılı merkezde uygulanan sıcak kemoterapi tedavisinin kanser hastalarına daha uzun bir hayat talihi sunduğunu aktaran Sarıyar, “İlerlemiş kanser hastalarının yeni umudu olan bu tedavi yoluyla (Isıtılmış Karın İçi Kemoterapi/Hyperthermic Intraperitoneal Chemotherapy-HİPEK) kanserlerin kıymetli bir oranına teşhis konabiliyor” tabirini kullandı. Prof. Dr. Sarıyar, bu formülün birinci sefer teşhis edilmiş ve ameliyat olmamış ileri evre kanserlere uygulanabildiği üzere, daha evvel ameliyat olmuş lakin tekrar etmiş kanserlere de uygulanabildiğini tabir etti.

50 yaş altı olaylar son 30 yılda arttı

Medicana International İstanbul Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Ozan Akıncı ise, kanserin global ölçekte giderek artan bir ivme ile yaygınlaşmakta olduğunun altını çizerken, “Bu artışta artan gerilim, anksiyete, tütün ve alkol tüketimi, hareketsizlik, obezite, radyasyon, GDO’lu ve hormonlu besinler, tarım ilaçları ve endüstrileşmenin getirdiği hava kirliliği en kıymetli tetikleyici ögeler olarak göze çarpmaktadır. 50 yaş altı kanser hadiseleri son 30 yılda daha da artmıştır. Dünya Sıhhat Örgütü’nün bilgilerine nazaran ülkemizde 50 yaş altı kanser hadisesi oranı yüzde 66’dır. Bu önemli oranı göz önünde bulundurursak Z neslinin kanserle çabası daha da ehemmiyet kazanmaktadır” dedi. 

Kanser gerçeğinin farkına varılmalı

Dünya genelinde her 5 bireyden 1’inin hayatı boyunca en az bir kere kansere yakalandığını belirten Doç. Dr. Ozan Akıncı, “2022’de tüm dünyada yıllık 20 milyon yeni olay ve 9.7 milyon kansere bağlı mevt gelişmiştir. Bu datalara bakılarak 2050’de yüzde 77’lik bir artışla 35 milyondan fazla yıllık yeni kanser hadisesi gelişeceği öngörülmektedir. Bu tabloda endüstrileşmenin ve risk faktörlerinin tetiklemesiyle daha da dramatik hale gelebileceği iddia edilmektedir. Bu nedenle tedbir alınmalıdır. Kanserle uğraşta tam muvaffakiyet lakin ona neden olan faktörlerden kaçınmakla mümkündür. Kanseri erken basamakta fark etmek yahut tespit etmek kanseri tam yenebilmek için çok değerlidir. Kanser gerçeğinin farkında olarak risk faktörlerini değiştirmek yararlı olabilmektedir. Lakin daha güçlü olunabilecek bir husus da tarama testleridir. Göğüs, akciğer, kolon, mide, prostat ve rahim ağzı kanserlerine karşı kesinlikle uygun vakitte hekimimiz ile iş birliği içinde tarama testlerini yaptırmak ehemmiyet taşımaktadır” halinde konuştu.

Kanserde motivasyon önemlidir

Hastaların tarama testleriyle birlikte teşhis konulduktan sonra negatif his durumuna girebildiklerine değinen Doç. Dr. Akıncı, “Moral ve motivasyon tedavi sürecinde hastalar için en kıymetli destektir. Ailelerinin ve sevdiklerinin yanlarında olduğunu görmek onları kansere karşı da daha güçlü kılmaktadır. Bununla birlikte hasta-hekim iş birliğinin ve itimat hissinin da bu süreçlerin en değerli motivasyon kaynağı olduğunu söylemek mümkündür” diye konuştu. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.