DOLAR 32,2279 0.26%
EURO 35,0592 0.2%
ALTIN 2.440,830,48
BITCOIN 2189205-3.42558%
İstanbul
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Bu proje ile hemşirelik öğrencilerinin afetlere ahenk sağlayabilme marifetleri geliştirilecek
  • HaberVatan
  • Gündem
  • Hayat
  • Bu proje ile hemşirelik öğrencilerinin afetlere ahenk sağlayabilme marifetleri geliştirilecek

Bu proje ile hemşirelik öğrencilerinin afetlere ahenk sağlayabilme marifetleri geliştirilecek

ABONE OL
Nisan 2, 2024 12:22
Bu proje ile hemşirelik öğrencilerinin afetlere ahenk sağlayabilme marifetleri geliştirilecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi  Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şeyda Dülgerler’in yürütücüsü olduğu; Prof. Dr. Serap Özer, Arş. Gör. Erkan Ünsal ve Uzman Hemşire Simge Nazan Eker Alyanak’ın araştırmacı grubunda yer aldığı  “Depremden Etkilenen Hemşirelik Öğrencilerinde Roy Adaptasyon Modeli Temelli Psikososyal Ahenk Teşebbüsünün Aktifliğinin Değerlendirilmesi”  başlıklı özgün araştırma projesi TÜBİTAK tarafından “1002-B Acil Dayanak Modülü” kapsamında desteklenmeye uygun bulundu.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Doç. Dr. Şeyda Dülgerler’i ve proje grubunu makamında ağırlayarak muvaffakiyetler diledi.

Projenin ayrıntıları ile ilgili bilgi veren Doç. Dr. Şeyda Dülgerler, “İnsanlığın varoluşundan bu yana zelzele üzere doğal afetler, bireylerin süregiden hayatını önemli bir biçimde kesintiye uğratan, ömür istikrarlarının bozulduğu krizleri barındıran, kritik periyotlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemiz bugüne kadar jeopolitik, jeolojik faktörler, yüzey hali ve iklim tesirleri üzere nedenlerle, öncelikle sarsıntılar olmak üzere birçok afet tipine maruz kalmıştır. Bir zelzele ülkesi olarak, ne yazık ki 2023 yılının Şubat ayında ülkemizde büyük bir felaket yaşanmış, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen zelzelede son bilgilere nazaran 17 vilayet afet bölgesi ilan edilmiş, 50 binin üzerinde can kaybı yaşanmış ve 100 binin üzerinde vatandaşımız yaralanmıştır. Bu datalar bize afetlerin çevresel, ekonomik, toplumsal ve ruhsal boyutlarda gerçekleştiğini göstermektedir” diye konuştu.

Hemşirelik öğrencilerinin afet sırasında hem kendilerine hem de etraflarına hakikat teşebbüsleri uygulayabilmesinin kıymetli olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Şeyda Dülgerler, “Afetlerde bireylerin ve toplumun yaşadıkları sıkıntılara ahenk yapma ve bunların tahlilinde kullandıkları baş etme sistemleri yetersiz kalmakta münasebetiyle anksiyete ve çaresizlik üzere zorlayıcı hisler yaşanmaktadır. Ülkemizde meydana gelen son zelzelede hemşirelik öğrencilerinin gerek zelzele gerekse rutin eğitimlerinin aksamasına bağlı olarak zelzelenin berbat sonuçlarına ahenk yapmada zorlandıkları ve ruhsal açıdan etkilendikleri görülmektedir. Halbuki hemşirelik öğrencilerinin afetler sırasında hem kendilerine hem de etraflarına yanlışsız teşebbüsleri uygulayabilmesi hayli değerlidir. Zira bu periyotta en çok gereksinim duyulan şey bireylerin yaşadıkları duruma ahenk yapabilme maharetini kazanmış olmalarıdır. Ayrıyeten yeni eğitim öğretim yılının başlaması ile görüldüğü üzere zelzeleden etkilenen hemşirelik öğrencileri ahenk sorunları yaşamaktadır. Bu nedenle hemşirelik öğrencilerinin zelzeleye bağlı travma sonrası ortaya çıkan ihtiyaçlarının belirlenmesi, psikososyal dayanak temelli müdahalelerin yapılması çok değerlidir. Bu durum öğrencilerin zelzele sonrası ortaya çıkan makus sonuçlara ahenk yapmasını kolaylaştırarak etraflarına de tesirli yardımlar yapmalarını sağlayacaktır. O nedenle hemşirelik öğrencilerine yaşanan makus durumlara ahenk yapma marifetini kazandıracak teşebbüslerde bulunmak büyük değer arz etmektedir. Bu teşebbüsler öğrencilerin kurban rolünden çıkarak tesirli yardımlar yapabilen sıhhat profesyoneli adayları olmalarını sağlayacaktır” dedi.   

Doç. Dr. Şeyda Dülgerler, “Sonuç olarak araştırmamızda uygulayacağımız Roy Adaptasyon Modeli Temelli Psikososyal Ahenk Teşebbüsünün sarsıntıdan etkilenen hemşirelik öğrencilerinin psikososyal ahengini artırmada tesirli olacağını öngörmekteyiz. Öğrencilerin bu teşebbüs sayesinde daha başarılı olacakları ve bu öncü çalışmanın farklı kümelerde yapılacak öteki çalışmalara da yol göstereceğine inanmaktayız. Bu nedenle zelzeleden etkilenen hemşirelik öğrencilerine ilgili teşebbüsün uygulanması aciliyet arz etmektedir” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.