DOLAR 32,2270 0.29%
EURO 35,0703 0.06%
ALTIN 2.427,190,41
BITCOIN 22432362.31959%
İstanbul
17°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Çevrimiçi flört uygulamalarına dikkat! Flört uygulamalarında bağlantılar süratli başlayıp süratli bitiyor!
  • HaberVatan
  • Gündem
  • Hayat
  • Çevrimiçi flört uygulamalarına dikkat! Flört uygulamalarında bağlantılar süratli başlayıp süratli bitiyor!

Çevrimiçi flört uygulamalarına dikkat! Flört uygulamalarında bağlantılar süratli başlayıp süratli bitiyor!

ABONE OL
Nisan 5, 2024 14:26
Çevrimiçi flört uygulamalarına dikkat! Flört uygulamalarında bağlantılar süratli başlayıp süratli bitiyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çevrimiçi flört uygulamalarının bağlantıların süratli başlayıp süratli bitmesine ve tükenmesine sebep olduğunu söz eden uzmanlar, çevrimiçi flört uygulamaları üzerinden başlayan ilgilerde ve evliliklerdeki en önemli problemlerin temelinde sağlıklı irtibatın ve itimat bağının kurulamamasının geldiğini söylüyor.

“Flört uygulamaları sadakat açısından münasebetlerde tehdit oluşturuyor.” diyen Uzman Klinik Psikolog Penbesel Özdemir Yağız, bu şahısların romantik partner aramanın yanı sıra özgüven tatmini, popülerlik, beğeni ve ilgi kazanma üzere ikincil çıkarlar için de uygulamaları kullandığını kaydetti.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Penbesel Özdemir Yağız, flört uygulamaları ve evlilik hakkında bilgi verdi.

“Çevrimiçi flört uygulamaları kolay ulaşılabilir bir tüketim aracı haline geldi”

Günümüz dünyasında dijitalleşme ile birlikte çevrimiçi flört uygulamalarının, birçok insan için kolay ulaşılabilir bir tüketim aracı haline geldiğini tabir eden Uzman Klinik Psikolog Penbesel Özdemir Yağız, “Kolay ulaşılan, içinde birçok alternatif partner seçeneğini barındıran çevrimiçi flört uygulamaları, bağlantıların süratli başlayıp süratli bitmesine ve tükenmesine sebep oluyor. Çevrimiçi flört uygulamaları üzerinden başlayan bağlantılarda ve evliliklerdeki en önemli sıkıntıların temeline bakıldığında gereğince sağlıklı irtibatın ve inanç münasebetinin kurulamaması geliyor. Çevrimiçi ortamlarda gereğince sağlıklı bağlantının ve itimat ilgisinin kurulamaması, bağın süratlice tükenmesine neden oluyor.” dedi.

“Uygulama aracılığıyla tanışan ve evlenen çiftlerin bağ tabanını zayıf…”

Çevrimiçi flört uygulamalarında şahısların fizikî görünüşleri ile bir etkileşim başladığını lakin güçlü bağlar, yakınlık ve derinlik kurmanın, duygusal olarak bağlanmak üzere muhtaçlıkları barındırdığını lisana getiren Uzman Klinik Psikolog Penbesel Özdemir Yağız, “Güçlü evliliklerin ve romantik münasebetlerin sırlarına baktığımızda sağlıklı bağlantı, sadakat, itimat, bağlılık ve yakınlık kurmak üzere faktörler öne çıkıyor. Uygulama aracılığıyla tanışan ve evlenen çiftlerin bağlantı tabanına bakıldığında altyapısının zayıf olduğu, şahıslarda bağlanma isteğinin azaldığı görülüyor. Bu durum, evliliklerdeki doyum ve memnuniyetin azalmasına, boşanmaların ise artmasına neden oluyor.” diye konuştu. 

Yüzeysel ve yakınlık olmayan münasebetler yaşanıyor

Flört uygulamalarını kullanan şahıslara bakıldığında ise daima daha uygununun olabileceği varsayımına inandıklarını, hasebiyle yüzeysel ve yakınlık olamayan ilgiler yaşadıklarının görüldüğünü kaydeden Uzman Klinik Psikolog Penbesel Özdemir Yağız, “Dolayısıyla flört uygulamaları sadakat açısından bağlantılarda tehdit oluşturuyor. Çevrimiçi flört uygulamalarını kullanan şahıslara baktığımızda romantik partner aramanın yanı sıra, özgüven tatmini, ülkü benlik imajı yaratma, popülerlik, beğeni ve ilgi kazanma üzere ikincil yararlar için de kullanıldığı belirtiliyor. Bu uygulamaları kullanan şahısların gerçek ömrün problemlerinden, kahır yaratan durumlardan ve hislerle yüzleşmekten kaçınmak için de sık sık flört uygulamalarına başvurduğu biliniyor. Bu uygulamalarda edinilen beğeniler ile kişi güzel hissetme eğiliminde oluyor lakin bu durum kişinin problemler karşısında fonksiyonel baş etme stratejileri geliştirmesine pürüz oluyor, sanal ortamlardaki beğenilerin verdiği yeterlilik hissine sığınarak kaçınma davranışı geliştirmesine neden oluyor.” dedi. 

Çevrimiçi flört şiddeti artıyor…

Flört uygulamaları aracılığıyla partnerlerin birbirine uyguladığı duygusal şiddette artış görüldüğünü de tabir eden Uzman Klinik Psikolog Penbesel Özdemir Yağız, kelamlarını şöyle tamamladı:

 “Uygulamada başlayan ve evlilik ile devam eden bağlantılarda, çevrimiçi uygulamalardaki duygusal şiddetin devam ettiği, bu nedenle çiftlerin mutsuz oldukları görülüyor. Çevrimiçi flört şiddetine baktığımızda; kişi bağın başlangıcında flört ettiği şahsa toplumsal medyada beğeni yağmurunda bulunarak, aşk bildirilerine boğarak partnerinin ilgisini çekiyor. Ona özel ve bedelli olduğu iletisini veriyor, böylelikle partneri üzerinde duygusal bir tahakküm kuruyor. 

İlişkide manipülasyon ve duygusal şiddet…

Sonrasında ise kolaylıkla ulaştığı bu bağlantıdan basitçe sıkılıp, tüm bağlantısını kesiyor. Yok saymaya, bir görünüp bir kaybolmaya başlıyor. Bağda manipülasyon ve duygusal şiddet böylelikle vuku buluyor. Kıskançlık sıkıntıları ekleniyor. Duygusal yakınlıktan ve bağlılıktan uzak bu alakalarda mutsuzluk her geçen gün artıyor.

Mutsuz evlilikler, mutsuz çocukların yetişmesine neden oluyor. Böylelikle mutsuzluk toplumda bir salgın üzere yayılıyor. Güçlü evlilikler kurmak, memnun birer çift olabilmek için, çiftlerin birbirleri ve münasebetleri üzerine çalışabilmeleri için kesinlikle çift terapisinden ve bir uzmandan dayanak alması gerekiyor.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.