DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19857922.6496%
İstanbul
31°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Derin Endometriozis Organ Kaybına Neden Olabilir

Derin Endometriozis Organ Kaybına Neden Olabilir

ABONE OL
Nisan 2, 2024 16:24
Derin Endometriozis Organ Kaybına Neden Olabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şiddetli adet ağrısı, kronik pelvik ağrısı yahut cinsel ilgi sırasında ağrı… Hayat kalitesini hayli düşürebilen bu problemler, her 10 bayandan birinde rastlanan ‘endometriozis’ hastalığına işaret edebiliyor.

Yaygın görülen yakınmalar olduğu için endometriozis diğer hastalıklarla karıştırılabiliyor, bu nedenle teşhis konulması 8-10 yıl üzere uzun bir süreyi alabiliyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum / Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mete Güngör,  endometriozisin bir çeşidi olan derin endometriozisin ömür kalitesini değerli ölçüde düşürmesinin yanı sıra önemli sıhhat problemlerine da yol açabileceğine dikkat çekerek, “Endometriozis hastalarının yüzde 10 -20’sinde görülen derin endometriozis   tutulum yaptığı  organlarda önemli hasarlar oluşturabilir.  Öyle ki tedavisinde gecikildiğinde yumurtalık, rahim ve bağırsaklar üzere organların bir kısmının ameliyatla çıkarılması gerekebilir. Bunların yanı sıra idrar borusunu tıkayarak böbrek yetmezliğine de neden olabilir. Münasebetiyle, bilhassa ağrılı adet şikayetleri olağan karşılanmayıp, kesinlikle tabibe başvurulmalıdır” diyor.

Mesane ve bağırsaklara yerleşebiliyor 

Endometriozis, rahim iç katmanı olan endometriumun olağanda rahmin içinde bulunması gereken yer dışında büyümesi; derin endometriozis ise bu doku büyümesinin daha derin dokulara, rahim, yumurtalıklar, tüpler, bağırsaklar ve mesane üzere yapılara ilerlemesi olarak tanımlanıyor. Bu lezyonlar kronik pelvik ağrı, adet ağrısı, cinsel alaka sırasında ağrı üzere semptomlar ile kendini muhakkak ediyor. Endometriozise ekseriyetle doğurganlık çağındaki bayanların yaklaşık yüzde 10’unda rastlanıyor, bu oran derin endometriozis hadiselerini da içeriyor.

Önemli bir infertilite nedeni! 

Endometriozis hastalığına sahip bayanların yüzde 30 ila 50’si doğurganlık problemiyle karşı karşıya kalıyor. Zira rahmin dışına yayılmış hastalıklı dokular tüplere ve yumurtalığa ziyan vererek infertilite, yani kısırlığa sebep olabiliyor. Bu nedenle endometriozis hastalığında çocuk sahibi olmak isteyen anne adaylarının gebe kalma kararlarını ertelememeleri öneriliyor.

Bu belirtileri asla ihmal etmeyin!

Tedavi edilmeyen derin endometriozisin günlük ömrü kıymetli ölçüde etkilediğine dikkat çeken Bayan Hastalıkları ve Doğum/ Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mete Güngör, hastalığın yol açtığı meseleleri “adet devri sırasında artan ağrı, ağrılı ve uzun süren adet devirleri, bel ağrısı, bacağa vuran ağrı, dışkılamada ağrı, cinsel münasebet sırasında ağrı, cinsel fonksiyon bozuklukları ve problemleri,  bağırsaklarda tıkanıklık, idrar yolu sorunları, yumurtalık kistleri, depresyon, anksiyete ve stres” biçiminde sıralıyor.

Tedavi şahsa has planlanıyor 

Endometrioziste tedavi planı hastanın semptomlarına, yaşına, fertilitesine, hastalığın şiddetine ve öbür ferdî faktörlere bağlı olarak bireye mahsus hazırlanıyor. Tedaviyle hastanın semptomlarını hafifletmek, komplikasyonları önlemek, gebelik talihini sağlamak ve hayat kalitesini artırmak hedefleniyor. Bayan Hastalıkları ve Doğum / Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mete Güngör, ekseriyetle multidisipliner bir yaklaşım gerektiren tedavi sürecini şöyle anlatıyor: “İlaç tedavisinde ağrıyı hafifletici ilaçlar yer alırken, endometriozisin büyümesini yavaşlatan ve semptomları denetim altına alan hormonal tedavi de tercih edilebilir. Cerrahi tedavide lezyonları çıkarmak için laparoskopi; büyük yahut daha karmaşık lezyonların çıkarılması için laparotomi ya da şiddetli semptomlara sahip hastalarda yahut öbür tedavi seçenekleri başarısız olduğunda histerektomi, yani rahmin cerrahi olarak çıkarılması gündeme gelebilir”  Prof. Dr. Mete Güngör, ilaç ve cerrahi tedavinin yanı sıra pelvik ağrısını hafifletmek için fizik tedavi, idman programları, beslenme programı ile ruhsal takviye ve danışmanlığının da tedavi sürecinde tesirli olduğunu belirtiyor.

Düzenli doktor kontrolü çok önemli!

Nüks etme riski bulunan endometriozis hastalığında potansiyel tekrarlamaları erken tanımak ve süratli bir biçimde müdahale etmek için tedavi sonrasında tertipli doktor kontrolleri önem taşıyor. Tedavinin akabinde hormonal tedavi almak, endometriozisin tekrarlamasını önlemeye yardımcı olabiliyor. Bilhassa çıkarılamayan yahut tam olarak çıkarılamayan lezyonlar durumunda hormon tedavisi önerilebiliyor. Tertipli antrenman yapmak, sağlıklı beslenmek, gerilimden kaçınmak ve sigara içmemek üzere sağlıklı hayat alışkanlıklarının benimsenmesi, hastalığın tekrarlama riskini azaltıyor. Derin endometriozisin hayat uzunluğu sürebileceğine işaret eden Prof. Dr. Mete Güngör, “Tekrarlama riski her durumda gelişebilir ve hiçbir tedavi yolu büsbütün garanti tesirli değildir. Bu nedenle, bayanlar endometriozisin hayat uzunluğu süren bir hastalık olduğunu bilmeli; tedavi sonrası tertipli olarak tabipleriyle irtibatta kalmalı ve semptomlarını izlemelidirler” ikazında bulunuyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.