DOLAR 32,4287 0.28%
EURO 35,1833 0.06%
ALTIN 2.432,400,17
BITCOIN 22426312.58698%
İstanbul
°

SABAHA KALAN SÜRE

Koton’dan TÜSİAD’ın idarede bayan temsilini artırma çağırısına dayanak
  • HaberVatan
  • Ekonomi
  • Koton’dan TÜSİAD’ın idarede bayan temsilini artırma çağırısına dayanak

Koton’dan TÜSİAD’ın idarede bayan temsilini artırma çağırısına dayanak

ABONE OL
Nisan 2, 2024 12:14
Koton’dan TÜSİAD’ın idarede bayan temsilini artırma çağırısına dayanak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koton, İdare Kurulu’nda %50, idare takımlarında %53’e ulaşan bayan yönetici oranıyla idarede bayan temsilinin önde gelen şirketlerinden biri 

Türkiye’nin önde gelen moda markalarından Koton, TÜSİAD’ın idarede bayan temsilinin artırılmasına yönelik çağrıyı desteklediğini açıkladı. Koton, 31 Aralık 2023 prestijiyle yönetim konseyindeki %50 ve idare takımlarında %53’e ulaşan bayan yönetici oranıyla dalında bayan temsilini güçlü formda destekleyen şirketlerden biri olarak öne çıkıyor.

TÜSİAD, ‘Yönetimde Bayan Temsilinin Artırılması için İş Dünyasına Çağrı’ aktifliğini gerçekleştirerek, şirketlerin bayan temsilini somut adım ve gayelerle artırmaya davet etti.  Koton Yönetim Kurulu Lideri Yılmaz Yılmaz, Koton olarak, bayan liderliğini ve eşitliğini iş kültürlerinin temel bir kesimi olarak gördüklerini söyleyerek, “Kadınların iş dünyasındaki temsilinin artırılması ve liderlik konumlarında daha fazla yer almaları için uğraş sarf ediyoruz” diye konuştu. 

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Toplumsal Kalkınma Yuvarlak Masası Başkanı da olan Yılmaz Yılmaz, kelamlarını şöyle sürdürdü: “31 Aralık 2023 prestijiyle Koton’da yönetim konseyimizin yüzde 50’si, yöneticilerin yüzde 53’ü, toplam çalışanlarımızın ise yüzde 71’i bayanlardan oluşmaktadır. Bu istatistikler, Koton’da iş gücümüzün büyük bir çoğunluğunu bayanların oluşturduğunu ve liderlik durumlarında faal bir biçimde temsil edildiklerini göstermektedir. Koton olarak iş dünyasında bayanların güçlenmesi ve liderlik rollerinde daha fazla yer alması için çeşitli inisiyatifler alıyoruz. Bayan çalışanlarımızı desteklemek, eğitmek ve mesleklerinde ilerlemelerine yardımcı olmak için çeşitli mentorluk ve eğitim programları düzenliyoruz.”

Yüzde 71 bayan çalışan oranı, yüzde 53 bayan yönetici oranıyla Türkiye ortalamasının üzerinde bayan istihdamı olan Koton, 2016 yılında BM Bayanın Güçlendirilmesi Prensipleri’ni ülkemizde imzalayan birinci şirketlerden biri. Bu temel prensiplerin şirket yapısına uyarlandığı Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Politikası, Yönetim Kurulu tarafından imzalanmış olup Koton çatısı altında bayanların hiçbir formda ayrımcılığa uğramayacağını, eşit ve adil bir insan kaynakları idaresi yapılacağının teminatını veriyor. Siyasetlerin uygulanmasını denetleyen ve çeşitli projeler hayata geçiren Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesini 2018 yılında oluşturan Koton, bayanların çalışma şartları, meslek gelişimleri, toplumsal ruhsal gereksinimlerinin karşılanması, ebeveyn eğitimleri üzere pek çok farklı programın işleyişini ve kurum dışı birçok projeyi yürütüyor.   Kotonlu anne-baba adaylarını sıhhat, psikoloji, çocuk gelişimi hususlarında destekleyen Koton Moms & Dads programı üzere projelerinin yanında 2023 da yılında regl müsaadesi uygulamasına başladı. 

Koton, kurum dışında da toplumsal yarar ekseninde El Emeği, Mesken Bayanları projesi üzere bayanın işgücüne ve toplumsal hayata iştirakini destekleyen projeler yürütüyor. 2016 yılında hayata geçirilen El Emeği projesiyle bugüne kadar Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 6 binden fazla bayana gelir elde etme imkânı sundu. Mağazalarda uygulanan esnek vakitli iş modeli, Konut Bayanları projesi ile bayanların kendilerine uygun saatlerde çalışarak hayat ritimlerine uyan bir biçimde iş ömrüne dahil edilmesi amaçlanıyor.

TÜSİAD’ın davetine tam takviye verdiklerini belirten Yılmaz Yılmaz, “İş dünyasında bayan temsilinin artırılması için daha fazla iş birliği yapmaya hazırız. Bayanların güçlenmesi ve eşitlik için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

TÜSİAD’ın çağrısı 

TÜSİAD Yönetim Kurulu Lideri Orhan Turan, Dünya Bayanlar Günü vesilesiyle gerçekleştirilen aktiflikte iş dünyasına davette bulunmuş ve idarede kadın-erkek eşitliğine yönelik somut ilerleme sağlayacak iş birliklerinin hayata geçirileceğini belirtmişti. Turan şu amaçları paylaşmıştı: “Başta Borsa İstanbul’da süreç gören halka açık şirketler olmak üzere şirketleri, idare heyetlerindeki bayan üye oranını 2 yıl içinde yüzde 25 maksadına, 5 yıl içinde ise AB tarafından üye ülkelere getirilen en az yüzde 33 gayesine taşımaya ve tüm idare kademelerinde kadın-erkek dağılımına ait bilgilerini tertipli açıklamaya davet ediyoruz.” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.