DOLAR 32,2485 0.35%
EURO 35,1030 0.36%
ALTIN 2.443,940,61
BITCOIN 2203951-2.84728%
İstanbul
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Senkron Energy, güç kesiminde dijital dönüşüm ve sürdürülebilirlik alanında milletlerarası öncü olmaya hazır
  • HaberVatan
  • Ekonomi
  • Senkron Energy, güç kesiminde dijital dönüşüm ve sürdürülebilirlik alanında milletlerarası öncü olmaya hazır

Senkron Energy, güç kesiminde dijital dönüşüm ve sürdürülebilirlik alanında milletlerarası öncü olmaya hazır

ABONE OL
Nisan 2, 2024 12:42
Senkron Energy, güç kesiminde dijital dönüşüm ve sürdürülebilirlik alanında milletlerarası öncü olmaya hazır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yenilenebilir güç kaynakları alanında güç bölümünün global dönüşümünde faal bir rol oynamayı hedefleyen ve özel dijital tahliller sunan Enerjisa Üretim’in dijital şirketlerinden Senkron.

Energy Digital Services, Türkiye’de ve yurt dışında örnek çalışmalara öncülük ediyor. Memleketler arası alanda güç kesiminin dijitalleşmesinde ileri data analitiği, siber güvenlik ve yenilenebilir santral idaresi ve operasyonel takviye sunarak kritik fonksiyonlar üstlenen Senkron Energy Digital Services, güç bölümünün global dönüşümünde öncü rol alıyor.

Enerjisa Üretim bünyesinde küresel odakla Hollanda’nın Amsterdam kentinde kurulan Senkron Energy Digital Services, güç santrallerinde operasyonel verimliliği azamî seviyeye çıkararak teknoloji entegrasyonuna odaklanırken, sürdürülebilirlik alanında da kıymetli adımlar atıyor. Senkron Energy Yönetici Yöneticisi Ali İnal, şirketin misyonu, teknolojiye olan yaklaşımı ve sürdürülebilirlik çalışmaları üzerine açıklamalar yaptı.

Enerji dalında gereksinim duyulan dijital iş kollarını hayata geçiriyor

Ali İnal, Senkron Energy’nin teknoloji kullanımı ve data bilimi alanındaki uzmanlığıyla, güç dalında gereksinim duyulan dijital iş kollarını hayata geçirdiğini vurguladı. Senkron Energy’nin merkezi operasyon odası (ROC) ve siber güvenlik operasyon merkezi (SOC) üzere altyapılarının ayrıntılarına değinen İnal, şirketlerin güç altyapılarında yaşanan her türlü tehdidi anlık olarak izleyerek, siber güvenlik alanında kritik bir rol üstlendiklerini belirtti. Bu merkezlerde, uzman grupların güç bölümündeki bilgi birikimiyle birleşen teknoloji odaklı yaklaşımının, hizmet verilen müşterilerin güvenlik ve operasyonel harikalık anlayışını güçlendirdiğini tabir etti.

Microsoft’la güç kesimi için yapay zeka odaklı iş birliği: OnePact AI

Ali İnal, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Yapay zeka ve data bilimiyle entegre çalışan bir yaklaşım benimsiyoruz. Microsoft ile iş birliği yaparak geliştirdiğimiz OnePact AI modülü, güç altyapılarında yapay zekayı aktif bir formda kullanmanın değerli bir örneği olarak öne çıktı. Bu modül sayesinde, bilgi akışını süratli bir halde tahlil edip, güç altyapısındaki potansiyel arızaları evvelden tespit ederek tedbir alıyoruz. ”

Senkron Energy’nin OnePact yapay zekası, Türkiye ve milletlerarası 30’dan fazla güç santralinde operasyonel verimliliği kıymetli ölçüde artırmak hedefiyle 100.000’den fazla bilgi noktasından operasyonel datalarla birleştirilen ve ilişkilendirilen IoT bilgilerine erişiyor. Bu dataları tahlil etmek için üretken yapay zeka (GenAI) altyapısı sağlayan Microsoft’un Azure OpenAI Hizmeti kullanılıyor.  “OnePact AI” ile kullanıcılar, direkt bir chat arayüzü üzerinden güç operasyonları için büyük datalarla direkt sohbet edebiliyor ve bilgi analitiğine dayalı stratejiler geliştiriyor.

Santral idaresinde data idaresinin ehemmiyetine dikkat çeken Senkron Energy Yönetici Yöneticisi Ali İnal“Veriyi toplamak bir yere kadar kâfi oluyor. Bir yerden sonra artık o bilgiden muhakkak iç görüler üretmek gerekiyor. Senkron Energy, yalnızca bilgi toplamakla değil, toplanan bilgiden mana çıkarmakla da ilgileniyor ve data analitiğine dayalı stratejilerle hareket ediyor. Bu sonuçlardan yola çıkarak anlık gereksinimlere ve krizlere yönelik tahlil hizmetleri sunuyor. Ayrıyeten Senkron Energy olarak başta hibrit güç yatırımları olmak üzere, batarya, rüzgar ve güneş üzere yenilenebilir güç yatırımlarında da, yatırım öncesi ve sonrası fizibilite ve karar dayanak sistemleri ile yapay zekanın gücünü güç varlıklarının potansiyelini maximum seviyeye çıkarmak için kullanıyoruz” diye konuştu.

Enpact platformuyla tüm güç kesiminin anlık durumu takip edilebiliyor 

Senkron Energy’nin sürdürülebilirlik gayretlerine da değinen Ali İnal, şirketin SeedPact ve LearnPact üzere platformlar aracılığıyla güç bölümünde sürdürülebilirliği artırmaya yönelik çalışmalar yürüttüğünü belirtti. Ayrıca, bölüme bir ikram olarak nitelendirdiği Enpact adlı platformun güç kesiminde bilgi ve data paylaşımını kolaylaştırarak kesimin gelişimine katkı sağladığına dikkat çekti. Enpact ile hangi bölgenin ne kadar yeşil elektrikle beslendiği, üretim kaynaklarının verimlilikleri ve mevcut durumları, güç dalındaki bütün haberler ve güç şirketlerinin o anki ekonomik durumları tek bir çerçeveden takip edilebiliyor.

Senkron Energy’nin teknolojiye olan yatırımlarıyla güç dalında öncü rol üstlendiğini belirten İnal, şirketin gelecekte de yenilikçi yaklaşımıyla güç kesiminin dijital dönüşümüne ve sürdürülebilirliğine katkıda bulunmaya devam edeceğinin altını çizdi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.