DOLAR 32,2393 0.32%
EURO 35,0789 0.28%
ALTIN 2.446,580,72
BITCOIN 2200955-2.92855%
İstanbul
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Sigara kullananlar dikkat! Tüm dişlerinizi kaybedebilirsiniz!

Sigara kullananlar dikkat! Tüm dişlerinizi kaybedebilirsiniz!

ABONE OL
Nisan 3, 2024 14:14
Sigara kullananlar dikkat! Tüm dişlerinizi kaybedebilirsiniz!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diş eti hastalığının şiddetini belirleyen iki ana riskin diyabet ve sigara olduğunu kaydeden uzmanlar, sigara kullananlarda dişler sallanana kadar sorunun fark edilmediğini ve genç yaşlarda bile tüm dişlerin kaybedilebildiğini söylüyor.

Ağız kanserlerinin en önemli nedenlerinden birinin sigara kullanımı olduğunu lisana getiren Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler, “Sigara içmek, ağız ve boğazdaki hücrelerin ziyan görmesine ve kanser gelişimine yol açabiliyor. Sigara kullanımının bırakılması yahut azaltılması, ağız kanseri riskinin azaltılması için önemlidir.” dedi.

Üsküdar Diş Hastanesi Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kübra Gülertütün kullanımının ağız ve diş sıhhatine tesirlerini kıymetlendirdi.

“Sigara kullanımı diş eti hastalıklarının gelişmesine neden oluyor”

Sağlıklı diş etlerinin çoklukla pembe renkte ve dişlere sıkıca yapışık olduğunu tabir eden Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler, “Ayrıca, sağlıklı diş etleri rastgele bir formda kanamazlar. Bu özellikler, sağlıklı diş etlerini tanımlamanın besbelli işaretleridir. Diş eti hastalıkları çoklukla mikroorganizmalarla bağlantılıdır. Ağızdaki mikroorganizma istikrarının bozulması, diş eti hastalıklarının gelişmesine neden olabiliyor. Bu istikrar, her bireyde farklılık gösterebilir ve optimal sıhhat şartlarının sağlanamaması durumunda bozulabilir. Diş eti hastalıklarının gelişiminde tesirli olan temel faktörler ortasında makûs ağız hijyeni, diş etlerine gereğince bakım yapmama ve sigara kullanımı üzere durumlar bulunur. Bu nedenle, her bireyin kendi ağız hijyen alışkanlıklarını belirlemesi ve nizamlı bakım yapması değerlidir.” dedi.

Ağızdaki enfeksiyonlar kalp hastalığıyla ilişkili…

Son yıllarda yapılan araştırmaların, ağız sıhhatinin genel sıhhat üzerinde değerli bir tesire sahip olduğunu gösterdiğini kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler, “Ağızda meydana gelen enfeksiyonlar, bedenin öteki bölgelerine yayılarak genel sıhhat üzerinde olumsuz tesirlere neden olabilir. Örneğin, diş eti hastalıkları bedendeki iltihabi cevabı artırabilir ve kalp hastalığı üzere öbür sistemik sıhhat problemleriyle ilişkilendirilmiştir.” diye bilgi verdi.

 Sigara ve başka tütünlerin kullanımı ağız ve diş sıhhatini nasıl etkiliyor?

“Sigara ve başka tütün eserlerinin kullanımı, ağız ve diş sıhhati üzerinde önemli ziyanlı tesirlere sahiptir.” diyen Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler, “Sigara içmek, diş eti hastalıklarının şiddetini artırabilir ve tedavi süreçlerini zorlaştırabilir. Sigara içenlerde diş eti iltihabı ve öteki oral sıhhat sıkıntıları daha yaygın görülüyor. Ayrıyeten, sigara kullanımı diş etlerinin kanlanmasını azaltabilir ve düzgünleşme sürecini yavaşlatabilir. Sigara kullanımı ayrıyeten kemik kayıplarına ve periodontitis üzere önemli diş eti hastalıklarının gelişimine de yol açabilir.” dedi.

Sigara kullanım müddeti ve günlük tüketilen ölçü ağız ve diş sıhhatini nasıl etkiliyor?

Periondontoloji uzmanlarının 2017 yılında alınan bir kararla, diş eti hastalığının şiddetini belirleyen iki ana risk faktörünü vurguladığını kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler, “Bu faktörlerden birincisi diyabet, başkası ise sigaradır. Sigara kullanımıyla ilgili yapılan çalışmalar, günde 10 adetten az sigara içen şahıslarda diş eti hastalığının daha az şiddetli seyrettiğini göstermektedir. Lakin, günde 10 adetten fazla sigara içenlerde hastalığın süratle ilerleyip daha önemli sonuçlara yol açabileceği belirlenmiştir. Bu sebeple, sigara kullanan hastaların sigarayı bırakmaları tarafında teşvik edilmesi değerlidir. Sigarayı büsbütün bırakmak mümkün olmayabilir. Bu durumda, en azından günlük sigara tüketimini 10 adetin altına indirmek, diş eti hastalığının tesirlerini azaltmada değerli bir adım olabilir.” diye teklifte bulundu.

Sigara kullanımının azaltılması yahut bırakılmasının, diş eti hastalığının ilerlemesini yavaşlatabileceğini ve daha tesirli tedavi sonuçları elde edilmesine yardımcı olabileceğini tabir eden Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler, “Bu nedenle, sigara içen bireylerin diş eti sıhhatine dikkat etmeleri ve sigara kullanımını mümkün olduğunca azaltmaları kıymetlidir.” dedi.

“Sigara kullanımı diş eti hastalığını gizleyerek önemli bir sıhhat riski oluşturabilir”

Sigaranın ağız sıhhati üzerinde önemli tesirlere sahip olduğunu lisana getiren Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler, “Sigaranın ağızda direkt yara oluşturduğunu söyleyemeyiz, fakat az görülen bir durum olan nekrotizan sialometaplazi üzere hastalıklara yol açabilir. Bu hastalık, tükürük bezinin çıktığı bölgede yara oluşmasına neden olur. Lakin, sigara daha çok diş eti hastalıklarını gizleyebilir zira kanama olmaz. Olağanda, diş eti hastalıklarının belirtilerinden biri kanamadır. Lakin sigara kullananlarda, kanama olmaz ve hastalık sessizce ilerler. Bu durumda, hasta ekseriyetle dişlerinin sallandığını fark edene kadar sorunu fark etmez. Bu durum, 30-35 yaşlarındaki şahıslarda tüm dişlerin kaybedilmesine kadar gidebilir. Bu nedenle, sigara kullanımı diş eti hastalığını gizleyerek ve ilerlemesine neden olarak önemli bir sıhhat riski oluşturabilir.” formunda konuştu.

Diş eti hastalıklarında nasıl bir tedavi uygulanıyor?

Diş eti hastalıklarının tedavisi ekseriyetle diş eti paklığı ve kök yüzeyi paklığı üzere prosedürleri içerdiğini de anlatan Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler, “Ancak, sigara kullanımı tedavi sürecini etkileyebilir. Sigara içenlerde, güzelleşme süreci daha uzun olabilir ve tedavinin aktifliği azalabilir. Bu nedenle, diş eti hastalıklarının tedavisi sırasında sigara kullanımından kaçınılması yahut sigarayı bırakma sürecine girilmesi kıymetlidir.” dedi.

Ağız kanserlerinin sebeplerinin başında sigara kullanımımı geliyor?

Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler, ağız kanserleri hakkında bilgi vererek, şunları kaydetti:

Ağız kanserlerinin esas nedenlerinden biri sigara kullanımıdır. Sigara içmek, ağız ve boğazdaki hücrelerin ziyan görmesine ve kanser gelişimine yol açabilir. Sigara içenlerde ağız kanseri riski kıymetli ölçüde artar ve öteki risk faktörleriyle birleştiğinde bu risk daha da yükselebilir. Bu nedenle, sigara kullanımının bırakılması yahut azaltılması, ağız kanseri riskinin azaltılması için önemlidir.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.