DOLAR 32,2393 0.32%
EURO 35,0789 0.28%
ALTIN 2.446,580,72
BITCOIN 2200955-2.92855%
İstanbul
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Türkiye’de seçmenlerin yaklaşık yüzde 65’i 50 yaş altı!
  • HaberVatan
  • Gündem
  • Türkiye’de seçmenlerin yaklaşık yüzde 65’i 50 yaş altı!

Türkiye’de seçmenlerin yaklaşık yüzde 65’i 50 yaş altı!

ABONE OL
Nisan 6, 2024 13:14
Türkiye’de seçmenlerin yaklaşık yüzde 65’i 50 yaş altı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Siyasal bağlantı kampanyaları Türkiye seçmeni üzerinde asgarî tesir yaratıyor!

Bayrak, afiş, broşür üzere basılı gereçlerin seçim kampanyalarında kullanımının klasik olarak geçmişten bugüne varlığını sürdürdüğünü lisana getiren uzmanlar, 31 Mart seçimlerinde de tekrar afiş ve broşür üzere malzemelerin seçmen kitlenin aklında kalıcı olmak için kullanıldığını söylüyor. Seçim kampanyalarının artık dijital pazarlama ve bağlantı stratejilerine yönelmesi gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Gül Esra Atalay, “Türkiye’de seçmenlerin yaklaşık yüzde 65’i 50 yaş altı. En kalabalık seçmen kümesini ise 18-24 yaş ortasındaki bireyler oluşturuyor. Bu türlü bir gaye kitle göz önünde bulundurulduğunda sokakları caddeleri afişlerle, yerlere fırlatılacak broşürlerle doldurmak manalı olmadığı üzere, etraf kirliliğine de sebebiyet veriyor.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Kısım Lideri Doç. Dr. Gül Esra Atalay, 31 Mart yerel seçimleri için bilhassa bayrak, broşür, afiş üzere sarf materyallerin ağır kullanılmasını ve kampanyalara tesirini kıymetlendirdi.

“Broşür ve afişler seçmen kitlenin aklında kalıcı olmak için kullanılıyor”

Basılı gereçlerin seçim kampanyalarında kullanımının klâsik olarak geçmişten bugüne varlığını sürdürdüğünü lisana getiren Doç. Dr. Gül Esra Atalay, “Parti yetkilileri ve kampanya yöneticileri bu gereçlerin hala tesirli olduğunu düşünüyorlar ki 31 Mart seçimlerinde de yeniden sokakları, caddeleri kaplayan afişler, pankartlar ve broşürlere şahit olduk. Partiler ve adaylar bu gereçleri varlık göstermek, ‘Ben de varım’ demek ya da seçmen kitlenin aklında kalıcı olmak için kullanıyorlar. Seçim devirlerinde yolda yürürken bazen parti broşürlerinin neredeyse zorla elimize tutuşturulduğu oluyor. Bir bakıma aday ya da siyasal parti zorla, dayatmayla seçmenin zihninde yer edinmeye çalışıyor.” dedi.

Seçim kampanyalarında dijital pazarlama ve irtibat stratejileri…

Siyasal partiler ve adayların birtakım seçmen kümelerinin internete erişimleri olmadığını ya da dijital malzemeleri kullanmayı tercih etmeyeceklerini düşünerek toplumun her kesitine ulaşabilmek için de hala broşür, afiş üzere materyalleri kullanmaya devam ettiğini kaydeden Doç. Dr. Gül Esra Atalay, “Özellikle yüz yüze etkileşimin ağır olarak yaşandığı mitinglerde broşürler seçmenlere dağıtılmak üzere hazırlanıyor. Fakat, dijital bağlantı araçlarının artan popülaritesi ve aktifliği göz önüne alındığında, seçim kampanyalarının artık dijital pazarlama ve bağlantı stratejilerine yönelmesi gerekiyor.” diye bilgi verdi.

Masrafa da gerek yok çevreyi kirletmeye de…

Siyasal bağlantı kampanyalarının her şeyden evvel maksat kitleyi göz önünde bulundurarak oluşturulduğunu tabir eden Doç. Dr. Gül Esra Atalay, “Eğer amaç kitleniz, yani seçmenleriniz televizyon, internet üzere mecralardan sizin kampanyanıza gereğince ulaşamayacak bir kitleyse, örneğin çoğunlukla yaşlı ya da eğitim düzeyi düşükse o vakit basılı gereçleri kullanmak bir zaruret olabilir. Lakin Türkiye için bunu söyleyemeyiz. Türkiye’de seçmenlerin yaklaşık yüzde 65’i 50 yaş altı. En kalabalık seçmen kümesini ise 18-24 yaş ortasındaki bireyler oluşturuyor. Bu türlü bir gaye kitle göz önünde bulundurulduğunda sokakları caddeleri afişlerle, yerlere fırlatılacak broşürlerle doldurmak manalı olmadığı üzere, etraf kirliliğine de sebebiyet veriyor. Ayrıyeten bu alanda yapılan araştırmalar siyasal bağlantı kampanyalarının Türkiye seçmeni üzerinde asgarî tesir yarattığını, oy verme davranışında farklı faktörlerin rol oynadığını gösteriyor. Hal böyleyken masrafa da gerek yok, çevreyi kirletmeye de…” dedi.

Görüntü ve etraf kirliliğine neden oluyor

Seçim öncesi kullanılan afiş, bayrak ve broşürler hem imaj kirliliğine hem de yerlere saçıldığı için etraf kirliliğine neden olduğunu belirten Doç. Dr. Gül Esra Atalay, afiş, bayrak, pankart ve broşür üzere seçim materyalleri çoklukla kağıt ya da plastik kullanılarak üretildiğini, bu açıdan da tabiatın tahrip edildiğini söyledi.

Seçim sonrasında basılı broşürlerin büyük bir kısmının atık haline geldiğini de lisana getiren Doç. Dr. Gül Esra Atalay, “Geri dönüşüm tesislerine ulaşmayan yahut uygun biçimde geri dönüştürülemeyen broşürler, çöp depolarına yahut etrafa atık olarak bırakılıyor.” dedi.

Dijitalleşen dünyada hala eski jenerasyon kampanyaların yapılması gerçek mu?

Dijitalleşme ve taşınabilir teknolojilerin topluma derinden nüfuz ettiğini kaydeden Doç. Dr. Gül Esra Atalay, “Kimsenin başını elindeki telefondan kaldırmadığı bir devirdeyiz. Bu türlü bir durumda sokakları afişlerle doldurmanın insanların eline broşür sıkıştırmanın hakikaten bir manası kalmadı. Bunun yerine dijital mecralarda, seçmen kitlenin ilgisini çekebilecek, yaratıcı, sıra dışı içeriklere tartı verilmeli, toplumsal medyanın yarattığı kültür dikkate alınarak, siyasal irtibat kampanyaları bu kültüre uyarlanmalı. Siyasal irtibat kampanyalarını yürüten takımlarda kesinlikle gençlere ve onların bakış açılarına yer verilmeli.” halinde görüşlerini lisana getirdi.

Çevreci bir kampanya nasıl olmalı? 

Geleneksel broşürler ve afişler yerine dijital pazarlama ve irtibat stratejilerine odaklanılabileceğini vurgulayan Doç. Dr. Gül Esra Atalay, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Sosyal medya platformları, web siteleri, e-posta bültenleri ve taşınabilir uygulamalar üzere dijital kanallar aracılığıyla seçmenlere ulaşılabilir. Şayet gereç kullanımı kaçınılmazsa, geri dönüştürülebilir yahut geri dönüştürülmüş materyallerden yapılmış eserler tercih edilebilir.

Diğer yandan da seçmene çevreci iletiler vermek ve bir farkındalık yaratmak da kampanyaların bir kesimi olmalı. Lokal etraf mevzuları hakkında çevrimiçi tartışmalar ve seminerler düzenleyerek seçmenler bilgilendirilebilir. Seçmenler ağaç dikme kampanyalarına yahut etraf temalı eğitim programlarına dahil edilerek direkt toplumla etkileşim sağlanabilir. Etraf bahislerinde bilgilendirici ve etkileyici dijital içerikler üretilebilir. Etraf dostu siyasetlerin ehemmiyetini vurgulayan tesirli bir telaffuz ve iletileşme stratejisi geliştirilebilir.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.