DOLAR 32,1049 -0.14%
EURO 34,9822 -0.15%
ALTIN 2.427,92-0,02
BITCOIN 22381861.82496%
İstanbul
17°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Tütün bölümü 2024 yılında 1 milyar dolar ihracat hedefliyor
  • HaberVatan
  • Ekonomi
  • Tütün bölümü 2024 yılında 1 milyar dolar ihracat hedefliyor

Tütün bölümü 2024 yılında 1 milyar dolar ihracat hedefliyor

ABONE OL
Nisan 3, 2024 14:10
Tütün bölümü 2024 yılında 1 milyar dolar ihracat hedefliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin geleneksek ihracat dallarından tütün ve tütün mamulleri dalı, 2023 yılında 922 milyon dolar olan ihracatını 2024 yılında 1 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyor.

2023 yılında 50 milyon kilo Türk tipi oryantal tütün, 20 milyon kilo Virginia tipi, 1 milyon kilo burley tipi tütün üretim sayısına ulaşan Türk tütün bölümü, 2024 yılında üretimini de 80 milyon kiloya çıkarmak için harekete geçti.

Ege Tütün İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Lideri Ömer Celal Umur, tütün üretiminin artmasıyla uyumlu olarak 1 milyar dolar ihracat hedeflediklerini lisana getirdi.

Ege Tütün İhracatçıları Birliği’nin 2023 yılı olağan mali genel şura toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Umur, “2023 yılında tütün bölümünde üretici sayısının artmasına karşın hava şartları müspet gitmediği için üretim sayılarında beklenilen oranda artış olmadı. 2024 yılında üretim arttığı takdirde ihracatımızda 1 milyar dolar maksadını yakalayacağımıza inanıyoruz. 2024 yılının birinci çeyreğinde ihracatımız yüzde 4’lük artışla 211 milyon dolardan 219 milyon dolara çıktı” diye konuştu.

Türk tütünü dolar bazında yüzde 30 arttı rekabetçiliğimizi kaybetmemeliyiz

Türkiye’de tüm tarım eserlerinde girdi maliyetlerinde büyük artışlar olduğunun altını çizen Lider Umur, şöyle konuştu; “Biz son yıllarda Türk tütününü dolar bazında yüzde 30 daha fazla bir fiyata ihraç etmek durumunda kaldık. Bu da yurt dışındaki kullanan şirketlerde bu artış devam edecekse biraz kullanımı azaltmalıyız diye bir öngörüye yol açabilir onun için bizim rekabetçi olmamız gerekiyor rekabetçi kalabilir isek ben oryantal tütünde de önümüzdeki birkaç sene mevcut sayıları koruyabileceğimi inanıyorum. Fiyatlarımızı dolar bazında arttırmak zorunda kalırsak bir noktadan sonra rekabetçiliğimizi kaybedeceğiz. Oryantal tütün sigara harmanlarında yerini daha ucuz tütünlere kaybedecektir.”

Virginia tütünde 30 milyon kilo, burley tütünde 6 milyon kilo üretim hedefliyoruz

Türkiye’de üretilen tütün mamullerinde yerli tütün kullanım oranının bu sene yüzde 25’e, önümüzdeki yıl yüzde 30’a geleceği bilgisini paylaşan Umur, “Türkiye’de büyük yapraklı tütün üretiminin bu münasebetlerle daha da artmasını bekliyoruz. 2023 yılında 20 milyon kilograma ulaşan Virginia tipi tütün üretiminin 2024 yılında 30 milyon kiloya, 1 milyon kilogram olan burley tipi tütün üretimin 2,5 milyon kiloya çıkacağını öngörüyoruz. Burley tipi tütün üretim projesi daha yeni bir proje burley üretimimizin önümüzdeki yıllarda 6 milyon kilograma çıkacağını göreceğiz” halinde konuştu.

Rusya ve Ukrayna’daki tütün mamulleri üretimi Türkiye’ye kayabilir

Türkiye’nin yakın coğrafyasındaki Rusya-Ukrayna savaşının Türkiye’nin tütün mamulleri ihracatına olumlu yansımaları olacağına ait ipuçları olduğunu paylaşan Ege Tütün İhracatçıları Birliği Lideri Ömer Celal Umur, Rusya’da ve Ukrayna’da olan üretimlerin bir kısmının önümüzdeki süreçte Türkiye’de yapılabileceğini, bu gelişmenin Türkiye’nin tütün mamulleri ihracatının artmasını beraberinde getireceğini vurguladı.

İşçilik maliyetlerindeki artış oryantal tütünde rekabetçiliğimizi zorluyor

Oryantal tütün üretiminde Türkiye’nin klasik rakiplerinin Bulgaristan, Yunanistan ve Makedonya olduğu bilgisini veren Umur, “Bu ülkelere nazaran günümüzde rekabetçi durumdayız. Ancak oryantal olmayan daha az işçilikle, mekanizasyonla yapılan tütün cinslerine nazaran rekabetçi değiliz. Personellik maliyetlerinin artması ve oryantal tütünün randımanın az olmasıyla rekabetçiliğimizi olumsuz etkiliyor. Bir örnek vermek gerekirse; 10 dönüm bir yere Ege tütünü ekerseniz aşağı üst 1 ton alıyorsunuz. Birebir büyüklükte bir toprağa büyük yapraklı Virginia tipi tütün diktiğinizde 3 ton alıyorsunuz. Virginia tipi tütünün toplaması da kırması da hem mekanik olarak yapılabiliyor hem de daha kolay. Bu da Türk tipi tütünün rekabetçiliğini olumsuz etkiliyor” diyerek kelamlarını noktaladı.

Ege İhracatçı Birlikleri’nde yapılan Ege Tütün İhracatçıları Birliği 2023 yılı mali genel şura toplantısında, 2024 yılı iş programı kabul edilirken, 2024 yılı bütçesi 37 milyon 100 bin TL olarak karara bağlandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.