DOLAR 32,2270 0.29%
EURO 35,0703 0.06%
ALTIN 2.427,190,41
BITCOIN 22432362.31959%
İstanbul
17°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

UN Küresel Compact Maksat Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Programı Müracaatları Açıldı!
  • HaberVatan
  • Ekonomi
  • UN Küresel Compact Maksat Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Programı Müracaatları Açıldı!

UN Küresel Compact Maksat Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Programı Müracaatları Açıldı!

ABONE OL
Nisan 4, 2024 15:28
UN Küresel Compact Maksat Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Programı Müracaatları Açıldı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İş dünyasında bayanların tüm düzeylerde eşit temsiliyeti ve eşit bedeldeki işe eşit fiyatın sağlanması için   şirketleri desteklemeyi amaçlayan UN Küresel Compact Amaç Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Programı’nın (Target Gender Equality Accelerator)  başvuruları açıldı.  9 ay sürecek olan programın müracaatları 31 Mayıs tarihine kadar sürecek.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Emellerinin 5’incisi (SKA 5) 2030 yılına kadar toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını, bayanların ve kızların güçlenmesini öngörüyor. SKA 5’in amaç ve göstergeleri ortasında bayanların  siyaset, iş dünyası ve toplumsal alanlar olmak üzere her alanda karar sistemlerinde daha fazla yer alması için eşit fırsatların sağlanması da yer alıyor.     

Türkiye’de ilerleme kâfi değil!

Yapılan tüm çalışmalara ve atılan tüm adımlara karşın,   hem Türkiye’de hem de dünyada iş dünyasında toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik ilerleme yavaş.   TÜİK’in 2023 yılında yayımladığı bilgilere nazaran bayanların işgücüne iştirak oranı %32,8 olurken, 2024 yılında   yayımladığı datalarına nazaran bu oran sadece %35,1’e yükselebildi. Orta ve üst seviye yönetici konumundaki bayan oranları ise geriledi. TÜİK’in 2023 yılında yayımladığı bilgilerde orta-üst seviye bayan yönetici oranı %20,7 iken 2024 yılında yayımladığı bilgilere nazaran bu oran %19,6. Cinsiyetler ortası ücret/kazanç farkına bakıldığında ise tüm eğitim seviyelerinde erkeklerin farkın erkekler lehine olduğu görülüyor. Bu fark ilkokul ve altı mezunlarında %12,4 olurken yükseköğretim mezunlarında %17,1’e çıkıyor.

Şirketler istihdamındaki hisseleri, geniş coğrafyalara yayılan bedel zincirleri ve geniş kitlelere ulaşabilme kapasiteleriyle toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında değerli bir aktör. İş dünyasının en çok katkı sağlayabileceği alanların başında ise işgücüne iştirak oranı, bayanların her düzeyde eşit temsil edilmesi ve eşit bedeldeki  işe eşit fiyat geliyor.

Program şirketlere güçlü bir dayanak veriyor!

UN Küresel Compact Maksat Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Programı iş dünyasının bu alandaki eforlarına ivme kazandırmayı,  süreci hızlandırmayı amaçlıyor;iddialı  adımlar atılması için   şirketleri destekliyor.

Programa katılan şirketler, Bayanın Güçlenmesi Prensipleri Cinsiyet Uçurumu Tahlil Aracı ile cinsiyet eşitliği alanında kendi performanslarını değerlendirebilecek. Akabinde,  kapasite artırmaya yönelik atölye çalışmalarına ve ulusal, bölgesel ve global seviyede oturumlara katılarak gayelerini ve yol haritalarını belirleyebilecekler.

Katılan şirketler cinsiyet eşitliğini sağlama istikametinde değerli uzaklık alıyor!

Programın evvelki periyot iştirakçilerinin %75,7’si programla birlikte şirketlerinde toplumsal cinsiyetin sağlanması için yeni gayeler belirledi ve kıymetli adımlar attı.  Bunlar ortasında mentorluk ağları kurarak bayanlara profesyonel gelişme fırsatları sunmak, işe alım görüşmelerini yürüten gruplarda cinsiyet istikrarını sağlamak, toplumsal cinsiyet konusunda hassas bir lisan kullanılmasını desteklemek, işyerinde esnek ve aile dostu çalışma şartları sağlamak, cinsiyetler ortasındaki fiyat dengesizliklerini gidermek için daha fazla efor göstermek üzere çalışmalar yer alıyor. Program birebir vakitte katılan şirketlere Birleşmiş Milletler Kadının  Güçlenmesi Prensipleri’ni   hayata geçirmeleri ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri yolunda somut adımlar atmaları için destek oldu. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.